W bibliotece w Liszkach, oraz filii w Kaszowie można wypożyczyć książkę Ks. Leona Poprawy – mieszkańca Kaszowa – Okruchy wojennych wspomnień.

Ksiądz Leon Poprawa (1909-1995) święcenia kapłańskie przyjął w 1937 roku. W sierpniu 1938 r. mianowany został wikariuszem parafii Praszka. Po wybuchu II wojny światowej pozostał na swojej placówce duszpasterskiej, gdzie służył wiernym do chwili aresztowania przez hitlerowskie władze okupacyjne 6 października 1941 roku. Przez trzy tygodnie przebywał w obozie przejściowym w Konstantynowie koło Łodzi, a następnie 27 października 1941 wywieziony został do obozu koncentracyjnego w Dachau. Otrzymał numer 28391. Przeżył obozową gehennę i doświadczenia pseudomedyczne. Po wyzwoleniu obozu w dniu 29 kwietnia 1945 r. rozpoczął pracę duszpasterską wśród Polaków we francuskiej strefie okupacyjnej. Do kraju powrócił jesienią 1946 roku i pracował najpierw w Sosnowcu. Od czerwca 1948 r. do lipca 1974 r. był proboszczem parafii Dietrzniki w archidiecezji częstochowskiej.

We wspomnieniach opisuje swoje aresztowanie, pobyt w KL Dachau i pracę w początkowym okresie po zakończeniu wojny oraz powrót do Polski.

źródło: Opis z okładki

Okruchy wojennych wspomnień – Ks. Leon Poprawa