27 listopada 2020 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Lem Stanisław, ur. 12 IX 1921, Lwów, zm. 27 III 2006, Kraków, prozaik, eseista i dramatopisarz. Polski filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.
Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 r. we wsi Laskowo-Głuchy, leżącej w okolicach Warszawy. Pierwsze jego utwory były publikowane w prasie, między innymi w „Przeglądzie Warszawskim”. Szybko dostał się na salony literackie Warszawy. Należał do drugiego pokolenia poetów romantycznych. W 1842 r. wyjechał za granicę. Wiele podróżował. Odwiedził między innymi Niemcy, Włochy i Francję. Do ważniejszych utworów Norwida należy zaliczyć: poemat dydaktyczny „Trzy pytania”; „Listy o emigracji”; komedię „Noc tysięczna druga”; dialog „Promethidion”; poematy „Szczęsna”, „Rzecz o wolności słowa”;
Zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu.
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 r. Poległ na początki powstania warszawskiego w 1944 r. Kiedy wybuchła II wojna światowa, był po maturze. Studiował polonistykę na tajnym uniwersytecie. W 1943 r. przerwał studia i wstąpił do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Po ukończeniu konspiracyjnej szkoły podchorążych został żołnierzem kompanii „Rudy” Twórczość poety przypada na lata okupacji i obejmuje około 500 utworów. Bohaterką wielu wierszy miłosnych uczynił poeta swą młodziutką żonę, Barbarę. W 1942 r. ukazały się, konspiracyjne, wiersze zawarte w tomiku Poezje wybrane, które wzbudziły uznanie krytyków. Baczyński używał literackiego pseudonimu Jan Bugaj.
Tadeusz Różewicz urodził się w 1921 roku. Poeta dramatopisarz, prozaik. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1943-45 walczył w partyzanckich oddziałach Armii Krajowej. Jest laureatem kilku nagród literackich. Jego debiut przypadł na rok 1938 na łamach prasy młodzieżowej. Po wojnie artysta wydał między innymi 1947 – Niepokój (wiersze) 1950 – Pięć poematów 1968 – Opowiadania wybrane. Twórczość Różewicza obejmuje wszystkie gatunki literackie. Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 roku.